Започнаа пингпонгарските лиги за сезона 2022/23

Овој викенд започнаа натпреварите од сите пингпонгарски лиги во С. Македонија.

 
На 8ми октомври во Прилеп се изигра првото коло од Женската лига каде што екипата на ППК Шампион Фа победи 4:0 против ППК Младост 96, а екипата на Берово оваа година засилена со странски играч ја победи екипата на ППК Крива Паланка со 4:1.
 
На 9ти октомври во сала Борис Трајковски во Скопје се изигра првото коло од Супер и Прва лига мажи. Се постигнаа следните резултати:
Прва лига 1-во коло.
СЦ Борис Трајковски -Скопје
Шуто Оризари-Берово 2   4-1
Вардар-Телеком Нец.        4-0
Дебар Маало-Радовиш.    1-4
Борец Тим-Пелагонија.     1-4
Кратово-Астраион.            0-4
 
Супер лига 1-во коло
СЦ Борис Трајковски
Резултати:
Рисови -Берово.                     4-2
Работнички-Шамоиони ФА 1-4
Кр.Паланка2007-Младост.   4-0
Телеком Нец2-Кочани           4-0
Кр.Планка - Младост96.        0-4 службено
sl1
 
Оваа година исто така се игра и јуниорска лига каде што има 12 машки и 6 женски тимови. Тие ги изиграа првите 2 кола од лигата и во водство е екипата на ППК Крива Паланка кај женските, ППК Куманово и ППК Младост кај машките.
Пинг-Понг Федерација на Македонија © 2018 . All Rights Reserved. веб дизајн & хостинг www.Acvilla.eu.mk

Пребарај